Plata salariilor in Euro, sau alta moneda internationala, catre salariati. Cand este posibil acest lucru?

Articol publicat in data de: 26 Aprilie 2022
Categorii: Resurse Umane
 

Conform prevederilor art. 159 alin. (1) si (2) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, (1) salariul reprezinta contraprestatia muncii depuse de salariat in baza contractului individual de munca, iar pentru munca prestata in baza contractului individual de munca fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat in bani.

Raspuns

Totodata, conform, prevederilor art. 3 alin. (11) din Regulamentul 4/2005 privind regimul valutar, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

Tot, Regulamentul ne defineste, in acest caz, care este definitia rezidentilor. Astfel, prin rezidenti, se inteleg:

a) Persoanele fizice – cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul in Romania, atestat cu documente de identitate emise conform legii;

b) Persoanele juridice si orice alte entitati, cu sediul in Romania, precum si persoanele fizice, cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul/resedinta in Romania, care sunt autorizate si/sau inregistrate sa desfasoare activitati economice pe teritoriul Romaniei, in mod independent, in conditiile prevazute de reglementarile legale in vigoare;

c) Sucursalele, agentiile, reprezentantele, birourile persoanelor juridice straine, precum si ale oricaror alte entitati straine, inregistrate si/sau autorizate sa functioneze in Romania;

d) Ambasadele, consulatele si alte reprezentante si misiuni permanente ale Romaniei in strainatate.

La polul opus, prin nerezidenti, se inteleg:

a) Persoanele fizice – cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, atestat cu documente de identitate emise conform legii;

b) Persoanele juridice si orice alte entitati, cu sediul in strainatate, precum si persoanele fizice, cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, care sunt autorizate si/sau inregistrate sa desfasoare activitati economice in strainatate, in mod independent, in conditiile prevazute de reglementarile legale in vigoare;

c) Sucursalele, agentiile, reprezentantele, birourile persoanelor juridice romane, precum si ale oricaror alte entitati romane, inregistrate si/sau autorizate sa functioneze in strainatate;

d) Ambasadele, consulatele si alte reprezentante si misiuni permanente ale altor state in Romania, precum si organizatiile internationale sau reprezentantele unor astfel de organizatii care functioneaza in Romania.

In concluzie, plata salariilor in euro sau in alta moneda internationala este interzisa salariatilor rezidenti in Romania, acest lucru fiind posibil doar in cazul in care salariatii sunt nerezidenti chiar daca prin contractul de munca salariul este stabilit in lei si inregistrat ca atare in Revisal.

Plata salariilor in Euro, sau alta moneda internationala, catre salariati. Cand este posibil acest lucru?

Articol scris in data de: 2022-04-26 16:03:29

Autor: Mariana Bunta

Conform prevederilor art. 159 alin. (1) si (2) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, (1) salariul reprezinta contraprestatia muncii depuse de salariat in baza contractului individual de munca, iar pentru munca prestata in baza contractului individual de munca fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat in bani.

Raspuns

Totodata, conform, prevederilor art. 3 alin. (11) din Regulamentul 4/2005 privind regimul valutar, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

Tot, Regulamentul ne defineste, in acest caz, care este definitia rezidentilor. Astfel, prin rezidenti, se inteleg:

a) Persoanele fizice – cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul in Romania, atestat cu documente de identitate emise conform legii;

b) Persoanele juridice si orice alte entitati, cu sediul in Romania, precum si persoanele fizice, cetateni romani, cetateni straini si apatrizi, cu domiciliul/resedinta in Romania, care sunt autorizate si/sau inregistrate sa desfasoare activitati economice pe teritoriul Romaniei, in mod independent, in conditiile prevazute de reglementarile legale in vigoare;

c) Sucursalele, agentiile, reprezentantele, birourile persoanelor juridice straine, precum si ale oricaror alte entitati straine, inregistrate si/sau autorizate sa functioneze in Romania;

d) Ambasadele, consulatele si alte reprezentante si misiuni permanente ale Romaniei in strainatate.

La polul opus, prin nerezidenti, se inteleg:

a) Persoanele fizice – cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, atestat cu documente de identitate emise conform legii;

b) Persoanele juridice si orice alte entitati, cu sediul in strainatate, precum si persoanele fizice, cetateni straini, cetateni romani si apatrizi, cu domiciliul in strainatate, care sunt autorizate si/sau inregistrate sa desfasoare activitati economice in strainatate, in mod independent, in conditiile prevazute de reglementarile legale in vigoare;

c) Sucursalele, agentiile, reprezentantele, birourile persoanelor juridice romane, precum si ale oricaror alte entitati romane, inregistrate si/sau autorizate sa functioneze in strainatate;

d) Ambasadele, consulatele si alte reprezentante si misiuni permanente ale altor state in Romania, precum si organizatiile internationale sau reprezentantele unor astfel de organizatii care functioneaza in Romania.

In concluzie, plata salariilor in euro sau in alta moneda internationala este interzisa salariatilor rezidenti in Romania, acest lucru fiind posibil doar in cazul in care salariatii sunt nerezidenti chiar daca prin contractul de munca salariul este stabilit in lei si inregistrat ca atare in Revisal.

Distribuie pagina
Mariana Bunta

Articol scris de catre Mariana Bunta, in data de 26/04/2022.

Pot spune despre mine că domeniul resurselor umane și activitățile adiacente acestuia reprezintă un real interes și pasiune, acest lucru dovedindu-se și din experiența de peste 17 ani pe care o am în acest domeniu, mai ales în firme de producție sau în firme de contabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Mariana Bunta