Se poate inceta contractul de munca imediat dupa intoarcerea din concediul de crestere copil?

Articol publicat in data de: September 20, 2019

Situatie de fapt:

Avem o angajata care revine din concediu de îngrijire copil pe un post care s-a desființat întrucât punctul de lucru s-a închis. Angajata nu și dorește un loc de munca pe un alt post in cadrul societății.

Intrebare:

Cum se procedează in acest caz?

Se poate da decizia de încetare contract munca cu data revenirii?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

 Conform art. 25, alin. (2) din OUG 111/2010:

„Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor d

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Andrei Clisu

Articol scris de catre Andrei Clisu, in data de September 20, 2019.

Imi place sa lucrez cu oamenii si sa fiu inconjurat de ei. Din aceste considerente am ales drumul pe care am pornit acum mai bine de 10 ani de zile, cel de Inspector Resurse Umane si expert salarizare. Sunt o persoana care mereu a cautat calea de mijloc dintre angajator si angajat, astfel incat toti cei implicati in rapoarte de munca/salarizare sa beneficieze de cea mai buna consultanta in domeniu, si nu numai.

Vezi toate articolele scrise de Andrei Clisu