Tichetele cadou pot compensa o crestere salariala?

Articol scris in data de: 15 Aprilie 2021

Situatie de fapt:

La o S.A. s-a hotarat cresterea fondului de salarii cu 10%. Aceasta crestere nu s-a operat in statul de plata, iar salariatii au actionat in instanta. Societatea justifica, ca a acordat tichete cadou in contul cresterii salariale. Este corect?

Intrebare:

Tichetele cadou pot compensa o crestere salariala?


TICHETELE CADOU sunt bilete de valoare acordate ocazional angajaţilor pentru cheltuieli sociale. Cheltuielile care fac parte din categoria cheltuielilor sociale sunt menţionate la art. 25 alin. (3) lit.b) din Legea 227/2015 – Codul fiscal.

Angajatorul, impreuna cu organizatia sindicala, legal constituita sau, in cazul in care nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractul colectiv de munca sau prin Regulamentul intern, dupa caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care sa prevada cel puţin urmatoarele:

d) stabilirea concretă a activitatilor, destinatiilor si evenimentelor care se incadreaza in cheltuieli sociale, pentru care se vor acorda salariatilor tichete cadou, tichete de cresa si culturale, dupa caz, si care vor face obiectul contractelor comerciale de prestari de servicii cu unitatile emitente;

Venitul salarial este supus impozitarii si intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii.

Tichetele cadou acordate salariatilor se supun unui alt regim fiscal:

  • Sunt neimpozabile in sensul impozitului pe venit, daca sunt acordate cu ocaziile enumerate la art.76, alin.4, lit.a din Legea 227/2015 – Codul Fiscal, si nu depasesc 150 de lei de persoana.
  • Nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii, daca sunt acordate cu ocaziile enumerate la art.76, alin.4, lit.a din Legea 227/2015 – Codul Fiscal, si nu depasesc 150 de lei de persoana.

Angajatorul nu poate justifica acordarea unor drepturi salariale prin acordarea de tichete cadou salariatilor.

Reglementare:

Legea 227/2015 – Codul Fiscal
Legea 165/20218 privind acordarea biletelor de valoare
Norme Metodologice din 2018 de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare

Distribuie pagina
Andrei Clisu

Articol scris de catre Andrei Clisu, in data de 15/04/2021.

Imi place sa lucrez cu oamenii si sa fiu inconjurat de ei. Din aceste considerente am ales drumul pe care am pornit acum mai bine de 10 ani de zile, cel de Inspector Resurse Umane si expert salarizare. Sunt o persoana care mereu a cautat calea de mijloc dintre angajator si angajat, astfel incat toti cei implicati in rapoarte de munca/salarizare sa beneficieze de cea mai buna consultanta in domeniu, si nu numai.

Vezi toate articolele scrise de Andrei Clisu

Tichetele cadou pot compensa o crestere salariala?

Articol scris in data de: 2021-04-15 16:49:29

Autor: Andrei Clisu

Situatie de fapt:

La o S.A. s-a hotarat cresterea fondului de salarii cu 10%. Aceasta crestere nu s-a operat in statul de plata, iar salariatii au actionat in instanta. Societatea justifica, ca a acordat tichete cadou in contul cresterii salariale. Este corect?

Intrebare:

Tichetele cadou pot compensa o crestere salariala?




TICHETELE CADOU sunt bilete de valoare acordate ocazional angajaţilor pentru cheltuieli sociale. Cheltuielile care fac parte din categoria cheltuielilor sociale sunt menţionate la art. 25 alin. (3) lit.b) din Legea 227/2015 - Codul fiscal.

Angajatorul, impreuna cu organizatia sindicala, legal constituita sau, in cazul in care nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractul colectiv de munca sau prin Regulamentul intern, dupa caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care sa prevada cel puţin urmatoarele:



d) stabilirea concretă a activitatilor, destinatiilor si evenimentelor care se incadreaza in cheltuieli sociale, pentru care se vor acorda salariatilor tichete cadou, tichete de cresa si culturale, dupa caz, si care vor face obiectul contractelor comerciale de prestari de servicii cu unitatile emitente;



Venitul salarial este supus impozitarii si intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii.

Tichetele cadou acordate salariatilor se supun unui alt regim fiscal:

  • Sunt neimpozabile in sensul impozitului pe venit, daca sunt acordate cu ocaziile enumerate la art.76, alin.4, lit.a din Legea 227/2015 – Codul Fiscal, si nu depasesc 150 de lei de persoana.

  • Nu intra in baza de calcul a contributiilor sociale obligatorii, daca sunt acordate cu ocaziile enumerate la art.76, alin.4, lit.a din Legea 227/2015 – Codul Fiscal, si nu depasesc 150 de lei de persoana.


Angajatorul nu poate justifica acordarea unor drepturi salariale prin acordarea de tichete cadou salariatilor.

Reglementare:

Legea 227/2015 – Codul Fiscal
Legea 165/20218 privind acordarea biletelor de valoare
Norme Metodologice din 2018 de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după